Blog

Rozhodli jste se, že si pořídíte novou postel?

Rozhodli jste se, že si pořídíte novou postel?

18.09.2021

Poradíme vám, jak vybrat takovou, díky které se vám bude spát lépe než kdy dříve.

Proč je výběr kvalitní postele důležitý?

Vzhledem k tomu, že je postel místem, na kterém trávíme velkou část svého života, je její výběr zcela klíčový. Je totiž dokázané, že nekvalitní spánek zvyšuje riziko vzniku celé řady nemocí.

I přesto, že je správně zvolená postel pro kvalitní spánek velmi důležitá, o první tři příčky na pomyslném žebříčku dobrého spánku se dělí také s roštem a matrací. Pokud tedy chcete pro svůj spánek udělat co nejvíce, kromě postele investujte také do kvalitního roštu a matrace, která vašemu tělu poskytne dostatečnou oporu.

Na co se při výběru matrace zaměřit?

Od čeho by se měl výběr postele do ložnice odvíjet? V první řadě od toho, komu je určená, vybírat můžete z dětských postelí, jednolůžek i manželských postelí. Například postel pro děti by měla být bezpečná a funkční a postel pro seniory vyšší, aby se jim lépe vstávalo. Postel byste měli vybírat také s ohledem na výšku spáče.

Při výběru je velmi důležité brát v potaz materiál postele, její design a funkce.

Materiál

Jaké jsou výhody a nevýhody dřevěných postelí, postelí z lamina, kovových, kovaných a čalouněných postelí?

Dřevěné postele

Postele ze dřeva se vyznačují dlouhou životností a odolností a velmi luxusním vzhledem. Pokud chcete, aby byla postel co nejpevnější, volte postel z tvrdého dřeva (jasan, ořech, buk, dub).

Kované a kovové postele

Kované postele jsou velmi pevné a stabilní, kovové postele jsou vyráběny z profilovaných plechů a dutých trubek a jsou lehčí a snadněji se s nimi manipuluje.

Laminátové postele

Laminátové postele jsou levné a snadno se udržují, jejich nevýhodou je však nižší odolnost a životnost.

Čalouněné postele

Čalouněné postele jsou oblíbené díky výjimečnému vzhledu a širokému výběru látek. Vzhledem k materiálu však nemusí vyhovovat alergikům.

Design

Postel je dominantou celé ložnice, její vzhled je proto velmi důležitý, abyste se v ložnici cítili dobře. Design postele do značné míry ovlivňuje čelo, které plní nejen estetickou funkci, ale navíc zajišťuje pohodlí.

Funkce a doplňky postele

Dalším důležitým parametrem při výběru jsou funkce a doplňky postele. Jednat se může například o elektricky nastavitelné polohování nebo úložný prostor. Výhodou úložného prostoru je bezesporu fakt, že získáte dostatek místa na ložní prádlo a peřiny, nevýhodou je, že manželská postel s úložným prostorem není dostatečně odvětraná. Postele typu boxspring neboli kontinentální postele obsahují pružiny, které zvyšují komfort spánku.

Rady pro výběr té néjlepší postele

Máme pro vás ještě několik rad spojených s výběrem kvalitní postele.

Kvalitní materiály a zpracování

Při výběru se zaměřte nejen na to, z jakých materiálů je postel vyrobena, ale také jak je řešena konstrukčně. Kvalitní a robustní spoje jsou totiž zárukou odolnosti a pevnost.

Ověřený výrobce

Jak mít jistotu, že postel vyberete správně? Spolehněte se na ověřeného výrobce, jehož vizitkou jsou spokojení zákazníci.

Vzdušnost

Lehací část postele by měla být dostatečně vzdušná. Slabá vzdušnost má totiž negativní vliv na životnost postele a také hygienu spánku.

Záruka na postel

Jistě chcete, aby vám postel vydržela jako nová co nejdéle. Zajímejte se proto i o to, jaká záruka se na postel vztahuje.

Rozměr a výška postele

Důležitým parametrem při výběru postele je samozřejmě její velikost a výška. Nejčastější rozměry jednolůžka jsou 90 x 200 cm a dvoulůžka 180 x 200 cm. Vybírat však můžete i z větších rozměrů, případně si nechat vyrobit prodlouženou postel s délkou 210 až 220 cm. Co se týká správné výšky postele, ložná plocha by měla být minimálně 40 až 50 cm od země.

Nezapoměňte na místo pro noční stolky

U postele jistě oceníte noční stolek, na který si můžete odložit telefon nebo třeba knížku. Při volbě rozměrů postele proto počítejte s místem na noční stolek a průchodem mezi stěnou a postelí, který by měl být alespoň 50 cm.

Jak vybrat rošt a matraci do postele

Co se týče roštu, vybírat můžete mezi roštem z latěk, lamelovým roštem a deskovým roštem. V současnosti se největší oblibě těší lamelové rošty do postele, které jsou pevné, prodyšné a prodlužují životnost matrace. Další volba spočívá v tom, zda dáte přednost pevnému, nebo polohovatelnému roštu. Polohovací elektrický rošt je vhodnou volbou zejména pro osoby se zdravotními problémy.

Při výběru matrace se zaměřte zejména na to, z jakého materiálu je matrace vyrobena a jaké jsou její rozměry. V potaz byste měli vzít také typ matrace na postel, nosnost a v neposlední řadě tvrdost. Vhodnou volbou jsou například matrace z přírodních materiálů, které mimo jiné splňují zásady Feng Shui a jsou vhodné i pro děti a alergiky. Matraci byste měli měnit každých 7 až 10 let.

Závěr

Postel vybírejte s ohledem na to, kdo na ní bude spát, a při výběru se zaměřte na materiál, z něhož je vyrobena, design, funkce i rozměr. Velkou pozornost byste měli věnovat i volbě postelového roštu a kvalitní matrace.

 

Jaká matrace je pro vás nejvhodnější?

Jaká matrace je pro vás nejvhodnější?

30.05.2016

Majitel společnosti Nábytek Říha, pan Miloslav Říha předkládá více jak 40ti leté zkušenosti se správným výběrem matrace.

Odpověď na otázku, "která je ta pravá" není jednoduchá a jednoznačná.

Dovolím si poněkud osobní pohled na tuto problematiku a pokusím se Vám odpovědět.
Taková, která právě Vám nejvíce vyhovuje a když si na ni lehnete cítíte se příjemně.
Taková, která pomůže aby Vás nebolela záda, aby se Vám leželo komfortně a při tom pro Vás zdravě.

Existuje taková?

Určitě ano!
Každý výrobce proto vyrábí mnoho variant a provedení, abyste si mohli vybrat tu Vaši.

Základní rozdělení je na matrace pružinové a pěnové.

Pružinové jsou základní a dokonalejší variantou jsou matrace taštičkové, ve kterých je několikanásobně více pružin a každá je v samostatném obalu – taštičce.
Pěnové matrace jsou tvořené pěnami s různou tuhostí, které jsou spolu kombinovatelné a ještě jsou prořezané tak, aby umožňovaly co největší komfort ležení. Hitem posledního desetiletí jsou tzv. líné pěny, které se vytvarují podle Vašeho těla, což mnozí, především jejich výrobci, považují za dokonalé řešení.

Pružinové matrace vyhledávají ti, kteří chtějí ležet „na matraci“, která Vám pomáhá při obracení se a hledání nejvhodnější polohy. Pěnové, zejména ty z líné pěny ti, kterým vyhovuje ležet „v matraci“, která Vás, do jisté míry, obklopí a teoreticky se celou noc nemusíte pohnout, protože by se Vám mělo ležet optimálně.

Jak jste na tom Vy byste si měli vždy osobně, před rozhodnutím a koupí vyzkoušet na vlastní kůži/záda.
Současně je dobré se a při tom poradit s odborníky, protože problematika matrací je obsáhlá a teoretizování nekonečné.
Potahy matrací, matracové chrániče je další odvětví s mnoha možnostmi.

Tím nejlepším, co pro své tělo můžete udělat je, si je právě na něm vyzkoušet ve studiu Nábytek Říha.

Matrace vždy na něčem leží, což do jisté míry ovlivňuje její vlastnosti.
Pružinové, ale i některé pěnové matrace mohou ležet i na laťovém roštu, nebo na jakékoliv pevné podložce.
Ostatní vyžadují rošty lamelové, se kterými teprve vytvoří optimální řešení a celek.
Důležitý je počet lamel, aby měla matrace optimální oporu.
Pro nastavitelné rošty, včetně elektricky stavitelných, je třeba vybrat pěnové matrace, které jsou tvárné a pro tyto rošty použitelné.

Box Spring, nebo chcete-li kontinentální postele, je v poslední době často skloňovaný pojem a pro někoho konečně nejlepší poležení. I tuto variantu postele a speciálního usazení vysokých matrací na elegantním lůžku si můžete osobně vyzkoušet v našem studiu Sokolovská 224, Praha 9.

Často se ptáte

Často se ptáte

12.04.2016

Zákazníci často přicházejí s dotazy na které rádi odpovídáme. Na výběr aktuálních otázek odpovídá majitel společnosti Miloslav Říha.

Čím je třeba se řídit při výběru nábytku do obývacího pokoje?

Ať se rozhodnete pro pomoc architekta, nebo si důvěřujete na tolik, že se do toho pustíte sami, vždy by se měl interiér  obývacího pokoje tvořit v kontextu s ostatními prostory. Zejména v případě, že je propojený s kuchyní.  V tomto případě  musíme vzít  v úvahu fakt,  že  občas budeme vařit, jíst  a odpočívat.  Je ideální, když se vytvoří návrh komplexně a není podstatné, kdy si co koupíte.

Odolnost, účelnost, pohodlí obsluhy a kontext s ostatním vybavením je nutností.  Jídelní stůl, spolu se židlemi bude vždy součástí obývacího pokoje a proto byste i těmto kouskům nábytku měli věnovat svou pozornost a ne je jen nakonec dokoupit. Sedací souprava je vžitý název pro místo, kde nejen sedíme, ale mnohdy ještě více poleháváme a vyžadujeme od ní, aby se na ní občas vyspaly i návštěvy. Musí mít pevnou kostru, technické vychytávky, kvalitní výplně a odolný, lehce čistitelný potah.
Rozhodně by Vás mělo zajímat kdo a kde nábytek vyrobil. 
Pocit, že jste v poměrně nákladné investici ušetřili pár tisíc, ale budete se každý den otravovat s polovičatostí, Vás bude rozčilovat řadu let.

Obývací pokoj je centrem Vašeho domova a doma je tam, kde se cítíte nejlépe.

Co je dnes považováno na moderní design? Co je aktuální trend?

V současné době hrají ve výběru nábytku roli nové materiály, technologie a potřeby lidí v dynamické době. 
Nábytek podléhá módním vlnám. V současné době je trendem minimalismus, ale je možné že i móda začne preferovat volánky a i nábytek bude zdobnější a dekorativnější.
Snažíme se v našich prodejnách představovat především funkční nábytek, který je ale zajímavý provedením, materiálem a dlouhou užitnou hodnotou. Rádi poradíme a se zákazníkem se zamýšlíme, co od bytu chce a jak v něm žije a podle toho mu navrhneme optimální řešení, ve kterém se bude cítit dobře.

Jak máte zařízen obývací pokoj vy osobně?

Obývací pokoj máme zařízený aktuálně nově.
Nábytek odráží to, jak se v pokoji žije a v jeho minimalistickém řešení jsme ale nalezli místo na knihovnu, stejně jako na zavěšené skříňky, kontejnery, TV, spolu s audio ozvučením.  Pokoj má zónu odpočinkovou a  spolu s jídelním stolem navazuje na kuchyň, která je od obývacího pokoje oddělena pultem, ale zároveň na něj volně navazuje. Osvětlení má několik okruhů a variant, které lze upravit podle toho, co se v prostoru dělá a odehrává. Nepřímé osvětlení s regulací intenzity světla pomáhá navodit v interiéru příjemnou atmosféru.
Každý je jiný a od bydlení mnohdy vyžaduje  něco zcela odlišného, než jeho soused.
Proto se snažíme i našim zákazníkům ušít interiéry na míru tak, aby se doma cítili dobře a vybavení logicky zohledňovalo jejich potřeby.

Jak správně vybrat jídelní židle a stůl?

Jak správně vybrat jídelní židle a stůl?

10.12.2014

Dáme si do bytu … …ke stolu židli, kdo židli má bydlí… zní v textu Vratislava Blažka z r. 1957, který tehdy zpívali Josef Zíma, Jiří Suchý a Jan Werich. Za uplynulých 57 let si na tento text podvědomě mnozí vzpomenou, když uvažují o novém nábytku do svého domova.

Právě židle se stolem v mnohém určí vzhled celého obývacího pokoje, zejména je-li propojen s kuchyní a jídelnou v jeden prostor. Vždy je nejvhodnější a Vaše nervy a čas šetřící, si nejdříve vybrat židle a stůl a až poté pokračovat s výběrem a barevností kuchyně, sedací soupravy a dalšího nábytku. Mnozí jistě zažili, jak marně hledali stejný odstín dřeva, případně čalounění, pro židle ke kuchyni nebo obývacímu pokoji. Jaký byl problém najít stejnou dřevinu a moření pro jídelní stůl, když už kuchyň stála.

Ostatní nábytek, kromě židlí a stolů, se obvykle vyrábí v nepřeberném množství materiálů, odstínů, barev a čalounění.
Židle vyrábí většinou pouze velké firmy a jejich série v desítkách tisíc kusů jsou barevností značně omezené.
Samozřejmě jsou i nemnohé výjimky a v posledních letech aktuální bílá barva mnohé zjednodušila, stejně jako kovové podnože, ale i tak není bílá jako bílá a kov zrovna takový jako je na úchytkách Vaší kuchyně nebo v obývacím pokoji.

Plasty jsou v současné době výrazným prvkem v oblasti designu židlí. Trendem jsou především transparentní a odlehčené designy. Z plastu, z polykarbonátu a polypropylenu, jsou tvořeny celé židle i křesílka, nebo jsou jejich sedací části posazené na kovové, ale i dřevěné podnože. Plast je pružný a odolný a je obvykle tvarován a přizpůsoben lidskému tělu tak, aby byla židle co nejpohodlnější. I přes subtilní vzhled, sympatický pro menší interiéry, je nosnost plastové židle až 130 kg.
Pro někoho může být plast ale příliš chladný a to doslova. Proto jsou, vedle plastu, současným trendem sedací i opěradlové části židlí čalouněné umělou, ale i přírodní kůží, jež jsou, pro odpůrce plastu, přijatelnější.
Dříve preferované dřevo a sedák s opěrákem z vrstvených překližek v aktuální nabídce renomovaných firem téměř nenajdete.

Kovové podnože židlí, v některých případech z anodizovaného hliníku /DIVA/, tvoří nejen klasické čtyři nohy, ale také pružící konstrukce, které pohodlí židle umocní příjemným pohupem. Plastové, ale i čalouněné sedáky jsou aktuálně kombinovány také s dřevěnýma nohama. Výrobců židlí je celá řada, jak v tuzemsku, ale i v, především, italském zahraničí. V naší nabídce naleznete firmy Calligaris, Natisa, Fenice, SCAB a další.
Variantou jídelních židlí jsou křesílka s područkami, která ale vyžadují dostatečný prostor kolem jídelního stolu a je třeba pečlivě měřit výšku jejich područek, abyste zvolili dostatečně vysoký stůl, aby pod něj šla zasunout.

Naše opravdu pestrá a reprezentativní nabídka jídelních židlí je samozřejmě doplněna jídelními stoly. Stoly nabízíme dřevěné, v kombinaci dřevo, kov, sklo, ale i lakované ve vysokým lesku. Můžete si vybírat z mnoha variant /Calligaris/.
Nerozkládací, rozkládací i z mnoha rozměrů. Kdyby Vám rozměry nevyhovovaly, jsme schopni zajistit výrobu na zakázku jak v provedení z dýhy, masivu, lamina, v kombinaci kovu a dřeva, ale i kovu skla, to vše v rozměrech podle Vašich možností a požadavků. Inspiraci najdete na našem webu a fyzicky si mnohé z nich můžete vyzkoušet na našich prodejnách v Praze.

I když nebudete vybavovat svůj byt ihned do finální podoby, doporučuji si předem sednout a vše dotáhnout podle Vašich představ. Poté postupně dokupovat to, co jste si do dokonalého obrazu Vašeho domova vybrali. Dobrý architekt je velkým pomocníkem, už jen pro vaše společné dohady a mnohdy rozdílné představy, jak to má nejkrásněji vypadat.

Na internetu si můžete rámcově vybrat, co se Vám líbí, ale sednout byste si měli vždy.
Design je skvělá věc, ale v případě židle, by se na ní mělo ještě dobře sedět při jídle, práci i návštěvám.

Kolik lidí se u stolu bude scházet, zda má být i rozkládací, protože se vás na Vánoce sejde celá rodina, víte jen Vy a na našich prodejnách se Vás na to nezapomeneme zeptat.
Výběr je velký, materiály rozmanité a najít židli, která Vám bude vyhovovat, bude pohodlná a při každém dosednutí Vám bude dělat radost by neměl být zase až takový problém. Židle se stolem s Vámi budou trávit a zpříjemňovat Vám život každý den.
Nepodceňujte je a začněte u nás, ve studiích Nábytek Říha v Praze, právě s nimi.

autor textu: Miloslav Říha

Revoluční materiál výplně sedacích souprav - technologie 21. století

Revoluční materiál výplně sedacích souprav - technologie 21. století

23.07.2014

V případě, kdy se rozhodujete o koupi nové sedací soupravy, vás jistě kromě:

 • designu
 • vlastností potahových látek
 • technického provedení
 • možnosti výběru prvků sedací soupravy

bude také zajímat výplň sedáků a opěráků vaší ideální vysněné  sedací soupravy.

Ptejete se svého prodejce na všechny tyto atributy, které rozhodnou o správném výběru té pravé sedací soupravu pro vaši domácnost.

V našem článku se budeme tentokrát věnovat představení nové inovativní technologie výroby výplně sedacích souprav.

U levnějších sedacích souprav se standartně používá ne příliš kvalitní molitanová výplň u které je potřeba počítat s kratší životností.

Sedací soupravy s kvalitnější výplní se vyznačují vyšší cenou, ale rozhodně se vyplatí

Dobrou volbou pro výplň je polyuretanová pěna (PUR).
Kvalitní odpružení má vliv jak na pohodlí při sezení, tak na životnost sedací soupravy.

Výplň polyuretanové pěny se v některých případech doplňuje výplní  z kachního peří, které většinou potěší zákazníka, který preferuje měkčí posezení. V případě výplně z kachního, ale ji jiného druhu peří je potřeba počítat s tím, že opěráky sedací soupravy budou měkčí a bude potřeba je občas natřepáním načechrat.

Dalším stupněm, překonávajícím polyuretanovou pěnu je revoluční novinka s názvem ELASTIC.

ELASTIC  je  inovativní  produkt  vyrobený  technologií Struto kolmým kladením vlákenné vrstvy ze  100%  polyesteru s obsahem  modifikovaných elastických  pojivých  vláken  poslední  generace, která  vytváří  výrobek s výjimečnými vlastnostmi a neobyčejnou životností.

Hlavní výhody

 • díky elastické struktuře vlákna a ve spojení s výrobní technologií mají výrobky mimořádnou odolnost na tlak a také udržjí svůj původní tvar po zatížení s minimem deformace
 • výjimečná lehkost v porovnání s PUR pěnami (o 20-30%) a mnohem lepší objemnost     v porovnání s konvenčně vyráběnými rouny
 • vysoká prodyšnost daná jeho makro-porézní strukturou
 • odolnost vůči hoření; neuvolňuje nebezpečné plyny, po oddálení zdroje hoření je samozhášivý
 • zdravotní nezávadnost; nedochází k uvolňování plynů, které škodí zdraví a životnímu prostředí
 • ekologická slučitelnost; může být recyklován v různorodém výrobním procesu s naprosto nízkými nebo dokonce žádnými plynnými emisemi v porovnání s PUR pěnami

V našem sortimentu je tato výplň nově představena společně se sedací soupravou BERN , která  je k vyzkoušení v našem interiérovém studiu Sokolovská 175, Praha 9.

 Závěrečnou radou pro všechny, kteří přemýšlejí o výběru nové sedací soupravy - teoretické informace jsou základem správného výběru, ale bez vyzkoušení si správně nevyberete :), takže pokud přemýšlíte o koupi sedací soupravy online, stavte se u nás "posedět" a poznat rozdíly výplní!

Jak správně vybrat sedací soupravu

Jak správně vybrat sedací soupravu

23.06.2014

Představuje dominantu hlavního obytného prostotu, tak určitě chcete, aby pěkně vypadala. Při nákupu sedačky byste však měli brát v potaz nejen její design, ostatně ten je patrný na první pohled, ale spíše řadu praktických parametrů.

Určitě chcete, aby byla pohodlná. Aby se snadno udržovala. Aby se vešla do bytu…. Těch „aby“ při nákupu nové sedačky je celá řada, tak si pojďme probrat.

K čemu ji budete používat

Pořizujete si sedačku hlavně proto, abyste na ní skutečně seděli, nebo má spíš sloužit k relaxaci, případně i pro občasné, či snad trvalé spaní? To vše ovlivní výběr. Pokud s ohledem na menší rozměr místností hledáte kompaktnější sedačku s nižším opěrákem, i u ní se dá zvýšit komfort přidáním vysouvatelných opěrek hlavy nebo polohováním. Určitý prostor v sedačce zase zaberou rozkládací mechanismy, které můžou, byť mírně, ovlivnit také pohodlí sezení. Ale další místo doma zase ušetříte díky sedačce ve tvaru písmene L, ostatně právě tento tvar je nyní velmi oblíbený. K ní stačí přidat mobilní taburet, nikoli ještě dvě křesla, jak dříve bývalo zvykem.

Moderní je variabilita

Možná už máte vybranou konkrétní sedačku, jen byste ji chtěli trochu jinak, třeba:

 • s hlubšími či širšími sedáky,
 • s vyšším posezením,
 • s područkami, jež lze polohovat,
 • s polohovatelným opíráním zad,
 • s nastavitelným nebo polohovatelným podhlavníkem,
 • provedení: levostranné místo pravostranného (u sedaček ve tvaru písmene L),
 • s masážní funkcí

Tak nám to řekněte. Dnes je (téměř) všechno možné a my vám rádi vyhovíme.

Z čeho je vyrobená

Každého zákazníka by mělo zajímat, jaká se použila výplň, jak vypadá konstrukce sedačky i kde byla vyrobená. Tedy to, co není vidět na první, ba ani druhý pohled. I když to nábytek nemá napsané „na čele“, dobrý prodejce vám musí na tyto otázky umět odpovědět. Na první pohled stejné sedačky se totiž můžou kvalitou hodně lišit.
Uveďme si příklad – výplně. U nejlevnějších produktů v tom lepším případě najdete molitan, který není tvarově stálý a poměrně rychle se prosedí, u kvalitních sedacích souprav se používají různé pěny s vyšší tvarovou stálostí.

Praktické potahy

Na dříve hojně používanou koženku zapomeňte, domů si vybírejte z mnoha textilií nebo kůži. Syntetické tkaniny se poměrně běžně opatřují takzvanou protišpinivou úpravou, která ochrání látku a zjednodušuje její údržbu; impregnaci je třeba po několika letech obnovit. Variantu pro náročné představuje tkanina Alcantara (pozor na méně kvalitní napodobeniny obdobného jména), která se mimo jiné používá na potahy luxusních automobilů. A pokud se vám líbí kůže, nejlépe se udržují lakované, jež ale v zimě chladí a v létě se zahřívají. Prodyšnější bývají semianilinové a anilinové kůže, ty jsou však jemnější, hůře se udržují a rychleji je na nich vidět patina. Každá kůže se vytáhne, jde o její přirozenou vlastnost, ale to zase nahrává současnému designu neprošitých sedáků, které nejsou dokonale vypnuté. Kožené potahy pravidelně impregnujte, aby nepopraskaly.

Na nákup si udělejte čas

Abyste opravdu zjistili, co vám vyhovuje, v obchodě si vyzkoušejte více sedaček. Šikovný prodejce si vás nejprve vyzpovídá a rovnou doporučí nejvhodnější modely. A pokud chcete něco extra, co se standardně nenabízí, řekněte si o to; atypické úpravy dnes už nejsou výjimečné. Nejsnazší to bude s výběrem barvy či dezénu potahu - vzorky potahových tkanin vám v prodejně půjčíme a vy se doma v klidu rozmyslete. Až budete mít jasno, sedačku vám přivezeme, smontujeme a samozřejmě nabízíme i servis, a to i po uplynutí záruční lhůty.

Máme totiž stejný cíl – chceme, aby se vám sedačka nejen líbila, ale hlavně aby vám dobře a dlouho sloužila.

sedací souprava, potahový materiál

Jak správně vybrat a naplánovat kuchyň?

Jak správně vybrat a naplánovat kuchyň?

07.04.2014

Kuchyň je srdeční záležitostí s nutnou dávkou praktičnosti, spolehlivosti, nápaditosti a krásy. V kuchyni se odehrává jeden z našich životních požitků a při tom je vaření namáhavá práce, při které se navíc udělá nepořádek, při jehož likvidaci ztrácíme čas, který bychom mohli věnovat příjemnějším pracím. Proto je nutné se při návrhu a výběru kuchyně pořádně zamyslet a nelitovat času stráveného s odborníkem, který ví, jak na to. Při tom, ale má každý ideu jak by měla jeho kuchyň vypadat a nutně do návrhu vtiskne svou představu a touhu.

Jedním z limitujících prvků při sestavování té nejoptimálnější kuchyně bývá prostor, který kuchyni dali tvůrci dispozic bytu, případně rodinného domu. Zásady pro dokonalou kuchyň, ergonomie, jsou celkem obecně známé:

 • délka pracovní plochy, minimálně 70 cm, ale optimální je 130 cm
 • dřez by měl být nalevo, varná deska napravo
 • dřez by měl být o 10 cm výš a varná deska o 10 cm níž s tím, že výška dřezu není zase až tak podstatná, když všechno nádobí  už celkem běžně "uklízíme" do myčky
 • varná deska i dřez by měly být alespoň 30 cm od konce pracovní desky
 • pracovní trojúhelník mezi dřezem, varnou deskou a ledničkou by měl být optimální, abyste se moc nenaběhali. Doporučuje se  440 a 640 cm.
 • výška pracovní desky by neměla být nižší než 84 cm, ale za optimální se považuje 90 cm, pro vyšší postavy více. Vše se přizpůsobí podle výšky postavy uživatele tak aby mu byla kuchyň pohodlná.
 • sokl pod spodními skříňkami by měl ustupovat o cca 5 cm, abyste měli kam dát špičky chodidel, když u skříněk stojíte.

Když si tohle všechno uvědomíte a přihlédnete k faktu, že varná deska, trouba, lednička i myčka jsou široké 60 cm, musíte mít poměrně hodně prostoru pro dodržení všech těchto požadavků. Pominu-li potravinovou skříň, americkou lednici a efektně vyhlížející ostrůvek…

Je velmi příjemné umístit troubu do samostatné skříně, do výšky očí, tedy dalších 60 cm. Nad ní mikrovlnnou troubu, ale do maximální výšky 150 cm. Dříve nepochopitelně populární a při tom nesmyslné umístění varné desky v rohu je naštěstí minulostí.

Na začátku Vašeho výběru se tedy musíme zamyslet, co nám prostor pro kuchyň umožní splnit z Vašich představ. Nemusíte-li volit kompromisy je vyhráno a nic nestojí v cestě navrhnout kuchyň podle zásad ergonomie. Život je ale plný kompromisů a proto i s kompromisy jsme schopni vytvořit krásnou a pohodlnou kuchyň.

Spotřebiče vybereme podle toho jak se u Vás vaří a peče a také podle vašich nároků, možností a představ. To je zásadní informace. Jsme schopni navrhnout krásnou kuchyň s použitím cenově dostupných materiálů a při tom budete mít kuchyň kvalitní a nápaditou. Nikdy Vám ale nedoporučíme použití méně kvalitních materiálů, protože kuchyň si dle statistik v České republice kupujeme v průměru jednou za 25 let. A těch 25 let bychom si neměli říkat, že jsme si měli zvolit kvalitnější materiály, se snazší údržbou a lepším zpracováním.

Budeme řešit zavěšení horních skříněk, výklopy, kontejnery, počty zásuvek, vhodnou digestoř.
Materiály, barevné provedení a v neposlední řadě to, s čím budete při své práci přicházet do styku nejčastěji, pracovní desku.
Výběr je opravdu široký a vývoj v této oblasti téměř ohromující.
Na konci vašeho výběru, po odsouhlasení všech detailů, kde budou zásuvky, jaký dřez bude pro vaši domácnost ten vyhovující, která baterie a řešení umístění odpadkových košů ...., vám předložíme vizualizaci, včetně návrhu na osvětlení, předáme dílo do výroby, kde do posledního detailu zrealizují Vaše představy.
V domluveném termínu vás navštíví náš montážní team, který Vám kuchyň nainstaluje k Vaší naprosté spokojenosti.

Kuchyň je nejnáročnějším prostorem Vašeho bytu a my si to uvědomujeme.
Jsme připraveni Vám pomoci a udělat Váš domov krásnějším a pohodlnějším.

Spojte se s našimi interiérovými designéry, kteří spolu s vámi naplánují tu vaši kuchyni snů.

 

Vysoký lesk za dostupné ceny

Vysoký lesk za dostupné ceny

07.04.2014

Lesk dokonalého laku za více než přijatelných cenových podmínek. Obrovským hitem posledních let, v oblasti povrchů kuchyňských dvířek, jsou lakované povrchy s vysokým leskem. Paradoxně, i když na první pohled můžete podlehnout dojmu, že se nesnadno udržují je jejich údržba jednodušší, než údržba a úklid ploch ze dřeva, nebo z lamina. Jednoduchým setřením mizí stopy po doteku, případně způsobené náročným kuchyňským provozem. Po předhánění se výrobci, kolik má lakovaný povrch vrstev, dostal přednost rozum a poměr výkon / cena. Vrstvy laku stejně nikdo nikdy nespočítá a nakonec nejdůležitější je, co člověk vidí a jak je povrch z vysokého lesku odolný. Těmto parametrům nyní zcela vévodí a je hlavním trendem v oblasti nábytkových dvířek je AKRYL. Tedy nejen v kuchyních, ale všude tam, kam si zvolíte lesklou plochu, tedy i do obývacích pokojů, vstupních místností, ale i do koupelen a ložnic. Dokonalé provedení, velká odolnost a krásný lesk jsou hlavními atributy tohoto materiálu. Akrylátová dvířka mají své obchodní názvy a tím nejrozšířenějším je SENOSAN. Nabízíme jej v mnoha barevných odstínech. Akrylát je z ploch s vysokým leskem tím cenově nejpřijatelnějším. Je dokonce levnější než folie, která je proti akrylátu měkčí a méně odolná hrubšímu zacházení a rýpancům tvrdými předměty. Akrylát si za krátkou dobu své existence vybudoval pevné a perspektivní místo mezi povrchy s vysokým leskem. Jeho raketový nástup oživil poptávku po nábytku ve všech našich prodejnách. Jeho výroba je obdařena dalšími bonusy a vychytávkami. Kromě standardních hran v barvě dekorů, lze osadit hrany 3D hranou. Největším problémem s Akrylem je rozhodnutí, kterou barvu si vyberete :o) ! Tento příjemný problém, je inspirativní a umožní Vám otevřít stavidla Vaší kreativitě. Vytvoříte si domov takový jaký chcete, bude jedinečný a nebudete mít pocit uniformity a nudy. Bavte se s námi, při výběru Vašeho nábytku v našich prodejnách. Poradíme Vám a předvedeme příklady našich realizací. Pomůžeme Vám vytvořit krásný a šťastný domov. Při uzavření objednávky jsou pro Vás všechny projekty a architektonické návrhy zdarma !

Lesk dokonalého laku za více než přijatelných cenových podmínek.

Obrovským hitem posledních let, v oblasti povrchů kuchyňských dvířek, jsou lakované povrchy s vysokým leskem. Paradoxně, i když na první pohled můžete podlehnout dojmu, že se nesnadno udržují je jejich údržba jednodušší, než údržba a úklid ploch ze dřeva, nebo z lamina. Jednoduchým setřením mizí stopy po doteku, případně způsobené náročným kuchyňským provozem. Po předhánění se výrobci, kolik má lakovaný povrch vrstev, dostal přednost rozum a poměr výkon / cena. Vrstvy laku stejně nikdo nikdy nespočítá a nakonec nejdůležitější je, co člověk vidí a jak je povrch z vysokého lesku odolný.

Těmto parametrům nyní zcela vévodí a je hlavním trendem v oblasti nábytkových dvířek je AKRYL. Tedy nejen v kuchyních, ale všude tam, kam si zvolíte lesklou plochu, tedy i do obývacích pokojů, vstupních místností, ale i do koupelen a ložnic. Dokonalé provedení, velká odolnost a krásný lesk jsou hlavními atributy tohoto materiálu. Akrylátová dvířka mají své obchodní názvy a tím nejrozšířenějším je SENOSAN. Nabízíme jej v mnoha barevných odstínech. Akrylát je z ploch s vysokým leskem tím cenově nejpřijatelnějším. Je dokonce levnější než folie, která je proti akrylátu měkčí a méně odolná hrubšímu zacházení a rýpancům tvrdými předměty.

Akrylát si za krátkou dobu své existence vybudoval pevné a perspektivní místo mezi povrchy s vysokým leskem. Jeho raketový nástup oživil poptávku po nábytku ve všech našich prodejnách. Jeho výroba je obdařena dalšími bonusy a vychytávkami. Kromě standardních hran v barvě dekorů, lze osadit hrany 3D hranou. Největším problémem s Akrylem je rozhodnutí, kterou barvu si vyberete :o) ! Tento příjemný problém, je inspirativní a umožní Vám otevřít stavidla Vaší kreativitě. Vytvoříte si domov takový jaký chcete, bude jedinečný a nebudete mít pocit uniformity a nudy.

Bavte se s námi, při výběru Vašeho nábytku v našich prodejnách.
Poradíme Vám a předvedeme příklady našich realizací.
Pomůžeme Vám vytvořit krásný a šťastný domov.
Při uzavření objednávky jsou pro Vás všechny projekty a architektonické návrhy zdarma !